Artykuł o realizacji projektu w ramach Dziennikarstwa Obywatelskiego

Rok 2024 w działalności Stowarzyszenia „Łańcuch Wzajemności” jest rokiem szczególnym, w którym następuje podsumowanie 20-letniej jego działalności na przełomie 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej i działań Powiatu Lidzbarskiego w nowej rzeczywistości w zakresie rozwoju Powiatu i turystyki na terenie Powiatu Lidzbarskiego.

Główną inicjatywą realizacji projektu jest zorganizowanie z udziałem mieszkańców Powiatu imprezy o charakterze turystycznym na terenie Powiatu Lidzbarskiego dla zaproszonych z okazji 20 rocznicy działalności Stowarzyszenia oraz przynależności Polski do Unii Europejskiej gości z Niemiec i Litwy.

Współpraca międzynarodowa Stowarzyszenia została zainicjowana przed wieloma laty przez Starostę Powiatu Lidzbarskiego i Wójta Gminy Kiwity.

Celem projektu jest upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa społeczności poprzez promowanie przez uczestników projektu walorów turystyczno-krajoznawczych terenu Powiatu dla gości odwiedzających i zachęcanie ich do promowania go w swoich krajach, jako wartego odwiedzenia i skorzystania z proponowanych atrakcji, szczególnie, że w ostatnich latach coraz więcej turystów zza granicy przyjeżdża do Polski.

Im więcej wiedzy o atrakcjach turystycznych naszego Powiatu, których w latach rozwoju wraz z Unią Europejską jest bardzo dużo, tym większa jest jego rozpoznawalność, dlatego głównym zamierzeniem projektu będzie pokazanie naszym partnerom, ale również i innym uczestnikom realizowanego projektu walorów turystycznych naszego Powiatu, szczególnie, że turystyka w naszym regionie jest ważną gałęzią gospodarki, która wpływa na kontakty międzyludzkie i międzypokoleniowe oraz ma nieograniczone możliwości na globalne kontakty międzynarodowe.

Organizacja imprezy o charakterze turystycznym na terenie Powiatu Lidzbarskiego z udziałem zaproszonych gości z Niemiec i Litwy jest ściśle związana ze współpracą ze społecznościami innych krajów Powiatu Lidzbarskiego. Współpraca ta oparta jest na zawartych porozumieniach i współpracy samorządów lokalnych, w tym Powiatu Lidzbarskiego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Grupa docelowa

Realizowany projekt skierowany jest do całej społeczności Powiatu Lidzbarskiego, zarówno z obszarów wiejskich, jak i obszarów miejskich, z różnych grup społecznych, zainteresowanych promocją Powiatu Lidzbarskiego dla turystów z innych krajów.

Do udziału w imprezie o charakterze turystycznym na terenie Powiatu Lidzbarskiego promującej walory krajoznawcze i turystyczne Powiatu zaprosimy naszych partnerów z Niemiec i Litwy.

Przewidujemy przyjazd około 4 osób z innych krajów. W przypadku przyjazdu większej ilości ewentualne dodatkowe koszty będą pokryte z innych środków i źródeł Stowarzyszenia. Termin odbycia wizyty partnerów w Polsce został uzgodniony w trakcie spotkań uczestników projektu w porozumieniu z zaproszonymi gośćmi na okres od 30.07 do 02.08.2024.

Działania projektowe mają na celu zwiększenie wiedzy o atrakcyjności naszego Powiatu wśród uczestników projektu mieszkańców Powiatu oraz gości z Niemiec i Litwy.

OPIS ZADANIA:

Zadania Zespołu Projektowego (działania projektu wspierają Wolontariusze i członkowie Stowarzyszenia, którzy również mogli być uczestnikami projektu:

1. Prowadzenie dokumentacji projektu.
a) dokonywanie analizy ryzyka i zagrożeń oraz sposobów ich eliminowania w celu osiągnięcia zaplanowanych rezultatów.
b) promowanie projektu na stronie internetowej Stowarzyszenia oraz m.in. poprzez artykuł w ramach Dziennikarstwa Obywatelskiego.
c) wykonanie plakatów/ulotek (10 szt.) zachęcających do udziału w projekcie.
d) prowadzenie monitoringu i ewaluacji
e) organizacja zakupów i kontakt z uczestnikami oraz księgową.
2. Do realizacji projektu zostanie użyty sprzęt i zaplecze materiałowe i lokalowe Stowarzyszenia. 3. Zadaniem specjalisty do spraw rozliczeń/księgowej – stała współpraca z koordynatorem projektu i Zespołem projektowym oraz systematyczne rozliczanie kosztów projektu.
4. Miejsce realizacji spotkań uczestników projektu – „Krekolandia”, biuro Stowarzyszenia i teren rekreacyjno-edukacyjny w Samolubiu.

SPOTKANIE INFORMACYJNO-REKRUTACYJNE:

Spotkanie odbyło się w dniu 06.05.2024. Uczestniczyło w nim 23 osoby. W trakcie spotkania poprzez prezentację multimedialną przedstawione zostały cele projektu i sposób ich realizacji ze zwróceniem szczególnej uwagi na zaplanowane działania na rzecz współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw. Chętni wypełnili deklaracje udziału w projekcie związane z RODO. Dla uczestników spotkania zabezpieczony był poczęstunek.

SPOTKANIA PRZYGOTOWUJĄCE:

Przed przyjazdem gości z Niemiec i Litwy polscy uczestnicy projektu przygotowywali plan 
spotkania i organizację imprezy o charakterze turystycznym na terenie Powiatu Lidzbarskiego z udziałem zaproszonych gości tak, abyśmy w ramach spotkania mogli pokazać jak rozwija się Powiat Lidzbarski oraz pochwalić się nowymi osiągnięciami i miejscami ważnymi dla naszego regionu.

SPOTKANIE PARTNERÓW I UDZIAŁ W ZAPLANOWANEJ IMPREZIE TURYSTYCZNEJ

1) w trakcie wizyty goście zgodnie z przygotowanym przez polskich uczestników projektu planem zwiedzali miejsca atrakcyjne turystycznie na terenie Powiatu Lidzbarskiego, w tym w Gminie Kiwity i w Lidzbarku Warmińskim,  
2) w ramach promowania Powiatu Lidzbarskiego i Województwa Warmińsko-Mazurskiego na terenie "Krekolandii" na boisku wybudowanym w 2018 roku zademonstrowane zostały rozgrywki w grę o nazwie „Zagraj w golfa piłką nożną przez Warmię i Mazury”
3) w czasie spotkania na terenie "Krekolandii" Prezes Stowarzyszenia Mariola JAGIEŁŁO przedstawiła partnerom możliwości jakie daje Miejsce Przyjazne Rowerzystom „Krekolandia” znajdujące się na terenie Gminy Kiwity dla ruchu turystycznego rowerzystów podróżujących na trasie Szlaku Green Velo,.
4) goście zapoznali się z działalnością terenu rekreacyjno-edukacyjnego w Samolubiu zagospodarowywanego przez Stowarzyszenie od 2020 roku.
3) poprzez zaplanowaną w projekcie organizację spotkania z władzami w dniu 01.08.2024 w Starostwie odbyło się spotkanie i rozmowy z nowymi władzami samorządowymi Powiatu Lidzbarskiego, w czasie którego omówiona została wieloletnia dotychczasowa współpraca i odbyły się rozmowy na temat: turystyki międzynarodowej ze szczególnym naciskiem na rozwój turystyki na terenie Powiatu Lidzbarskiego i jej elementów promujących walory krajoznawcze i turystyczne Powiatu . Spotkanie to było doskonałą okazją do zaprezentowania wieloletniej współpracy Stowarzyszenia w zakresie rozwoju turystyki i współpracy z innymi organizacjami Europy.
5) Starosta Powiatu Dariusz ISKRA w trakcie spotkania przedstawił zasoby lokalnej bazy turystycznej, w tym gospodarstw agroturystycznych i atrakcyjnych turystycznie miejsc, natomiast Prezes Stowarzyszenia Mariola JAGIEŁŁO zapoznała z działalnością innych działających w partnerstwie ze Stowarzyszeniem stowarzyszeń zza granicy oraz z innych regionów Polski.
6) goście z zagranicy mieli zapewniony tzw. czas wolny na zabezpieczenie własnych potrzeb i odpoczynek.

W dniu 01.08.2024 zaproszeni goście oraz lokalna społeczność uczestniczyli w obchodach 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Na zakończenie wizyty partnerów w dniu 01.08.2024 odbyło się spotkanie podsumowujące wspólne działania.

Zagraniczni uczestnicy projektu wypełnili przygotowaną ankietę ewaluacyjną skierowaną na określenie stopnia osiągnięcia zaplanowanych celów i ich oceny udziału w prowadzonych w projekcie działaniach oraz określenia planów do realizacji w dalszej działalności.