Zarządzaj kontemW tym miejscu możesz zarządzać swoim kontem.

„Łańcuch Wzajemności” szlakiem patriotycznych postaw i wydarzeń

Stowarzyszenie „Łańcuch Wzajemności” od marca do grudnia realizuje projekt „Pamięć drogą do przyszłości”, który w swoim głównym zamierzeniu ma na celu promowanie w lokalnej społeczności patriotyzmu i miłości do własnego kraju, do jego historycznych korzeni oraz do przyszłości poprzez kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej, rozwijanie poszanowania postaw prospołecznych oraz dobra wspólnego i kształtowania szacunku dla własnego państwa.

Reklama
Jak pokazuje historia patriotyzmu trzeba się też uczyć. Warunki ku temu powinny być stwarzane zarówno w domu rodzinnym jak i w społeczności tej najbliższej: na osiedlu, w szkole. Także instytucje publiczne, organizacje pozarządowe powinny być do tego przygotowane i wychowanie patriotyczne prowadzić. Ważnym elementem takiego wychowania są narodowe tradycje orężne, które przez wielu uznawane są za podstawowy czynnik umacniania patriotyzmu. Z badania Wojskowego Biura Badań Społecznych wynika, że żołnierze mogą być wzorem postaw patriotycznych, warto więc poznawać te postawy, upubliczniać je ucząc patriotyzmu i taki jest cel działającego w Stowarzyszeniu „Klubu byłych żołnierzy, pracowników i sympatyków JW. 3847”, który tworzy środowisko byłych wojskowych z Lidzbarka Warmińskiego.
W lipcu, jeszcze przed obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego dla uczestników projektu został zorganizowany wyjazd patriotyczny do Gdyni, gdzie jest wiele ważnych w historii naszego kraju śladów i miejsc polskiej wojennej historii. W wyjeździe wzięli również udział chętni zaproszeni goście.

Realizując projekt „Pamięć drogą do przyszłości” staramy się wpływać na pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury i języka, na tworzenie więzi z kulturą i tradycją, na budowanie wspólnoty, która znajduje radość ze zwykłego bycia razem, gdzie szacunek i miłości do Ojczyzny objawia się w szacunku do ludzi.

Uczestnicy wyjazdu zwiedzili m.in. Okręt ORP „Błyskawicę”- prawdziwy zabytek klasy zerowej, najstarszy niszczyciel II wojny światowej i jedyny bojowy okręt aliancki, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny. Podczas rejsu statkiem zobaczyli także jak wygląda trzeci największy port morski w Polsce, zwiedzili Port Marynarki Wojennej, Stocznię Marynarki Wojennej, Stocznię Nauta oraz cumujące statki. Widzieli także Muzeum Emigracji i mogli się przejść najdłuższym molem nad Morzem Bałtyckim im. Jana Pawła II w Sopocie, które ma pół kilometra długości i wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej.
Wszystkim tym działaniom towarzyszyła piękna letnia pogoda i radość z bycia RAZEM.

Szereg innych działań o charakterze patriotycznym wspominających piękne karty polskiej wojskowości, jak i zapoznających z wojskową teraźniejszością jeszcze jest przed nami, , dlatego każdego, kto ma chęci i jest zainteresowany działaniami tego projektu oraz innych działań Stowarzyszenia serdecznie zapraszamy do kontaktu z koordynatorem: Ryszardem Przytuła, tel. 500668852.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: wolo
Oceń artykuł:

(0)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Historia Powiadomień0

Zaznacz wszystkieOdznacz wszystkie
Usuń zaznaczone

gazetaolsztynska.pl będzie wysyłać Ci informacje handlowe w formie powiadomień web push dotyczących promocji oraz kuponów rabatowych w imieniu własnym oraz podmiotów współpracujących. Aby zrezygnować, wyłącz powiadomienia od gazetaolsztynska.pl

Wyłączenie powiadomień będzie możliwe
w dowolnym momencie, klikając przycisk poniżej.

Status:  Wyłączone

Powered by Push-Ad

0
0
REKLAMA