W dniu 01.08.2024 od godz. 16.00 na scenie świetlicy wiejskiej w Samolubiu przed lokalną społecznością i zaproszonymi gośćmi wystąpił 12-to osobowy chór (Grupa Pieśni Integracyjnej pod kierownictwem Prezesa  Mazurskiego Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej w Orzyszu Krzysztofa Marusińskiego), który zaprezentował pieśni nawiązujące do ważnych wydarzeń z historii Polski.

Grupę tworzą animatorzy społeczni ze Stowarzyszenia, którzy jako organizacja animująca, ożywiająca rozwój społeczności lokalnych, podejmują próby aktywizowania i integrowania mieszkańców między innymi wspólnym śpiewem.

Grupa przyjmuje, że integrując śpiewem nie jest ważny artyzm, piękny głos i muzyczny słuch, lecz zawiązujące się tu więzi społeczne, tworząca się świadomość grupowa, budujące współodczuwanie, rodząca bliskość.

Integrując społeczności, Grupa śpiewa w kraju i za granicą. Śpiewała zarówno na Polach Grunwaldu w czasie odwiedzin Ministra Obrony Narodowej, jak i Radom Seniorów i Kołom Gospodyń Wiejskich we wsiach i miejscowościach gminnych.

Regularnie inicjuje i corocznie prowadzi wspólne, uliczne śpiewanie pieśni patriotycznych przez mieszkańców w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, ale też kolędy i pastorałki w Dzień Nieśmiałych 14 stycznia. Śpiewa w czasie uroczystości miejskich, spotkań społeczności, w restauracji i na cmentarzu.

Wśród proponowanych do wspólnego śpiewania pieśni i piosenek są wojskowe, sławiące czasy polskich królów, narodowych powstań i bohaterstwa polskich żołnierzy w czasach wojen. Grupa śpiewa także pieśni litewskie, ukraińskie – ludowe i o tematyce historycznej.

Promowanie wspólnego śpiewania realizowane jest także poprzez nieodpłatne opracowywanie śpiewników i podkładów muzycznych dla grup włączających wspólne śpiewanie w swoją zwyczajną działalność.

Wszystko to w myśl słów J. W. Goethego – „Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serca mają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają”.

śpiewnik Krekole