Spotkania 2024

W dniach 21.05, 22.05, 24.05, 28.05, 03.06, 04.06, 10.06, 11.06, 18.06, 04.07, 09.07, 15.07, 22.07, 24.07
i 25.07.2024 odbyło się:

a) 15 – 3 godzinnych warsztatów dotyczących przygotowania programu słowno-muzycznego nt. wybuchu Powstania Warszawskiego do zaprezentowania go w dniu 01.08.2024r. od godz. 17.00.
Warsztaty były prowadzone przez osobę ze środowiska lokalnego posiadającą odpowiednią wiedzę w zaplanowanym zakresie oraz duże umiejętności bezkonfliktowego angażowania uczestników do pracy w grupie. Pierwszym jej ważnym zadaniem było przygotowanie propozycji scenariuszy programu z których uczestnicy sami dokonali swojego wyboru i w trakcie spotkań przygotowywali się do jego prezentacji. Celem osoby prowadzącej będzie przełamanie obaw i lęku uczestników przed wystąpieniem publicznym,

Warsztaty obejmowały:

  1. Zaprezentowanie przez prowadzącą propozycji różnych scenariuszy nt. wybuchu powstania warszawskiego. Wspólne odczytanie tekstów i wybór właściwego. Zapoznanie się z treścią oraz małe poprawki scenariusza. Czytanie przy stole, ćwiczenie wypowiadania wybranego tekstu.
  2. Przydział ról dla uczestników i głośne czytanie scenariusza z podziałem na role, zrozumienie przedstawionej historii. Wstępne omówienie przebiegu programu i  wystąpienia (miejsce występu, czas, stroje, dekoracje, zaproszenia, plakaty).
  3. Małe poprawki w tekście scenariusza przez zgłoszone przez uczestników i głośne czytanie tekstu ze zwróceniem uwagi na dykcję. Omówienie jak zachować się w czasie pomyłki nie przerywając występu i nie panikując z tego powodu.
  4. Czytanie tekstu z podziałem na role, zwrócenie uwagi na przerwy. Propozycje piosenek o powstaniu warszawskim do zaśpiewania, dopasowanych do tekstu scenariusza i wybranie przez uczestników. Przygotowanie zaproszeń i plakatów – wybranie najlepszych propozycji.
  5. Nauka wybranych piosenek i zrozumienie ich przesłania. Czytanie tekstu ze zwróceniem uwagi na panowanie nad poprawną emisją, przekazanie emocji, mowę ciała, interpretację, itp.Przygotowanie zaproszeń i plakatów – c.d.
  6. Przedstawienie całego programu z mikrofonem. Obycie z mikrofonem, możliwość posłuchania swojego głosu, podkładu muzycznego. Przygotowanie śpiewników z piosenkami patriotycznymi.
  7. Przygotowanie wraz z uczestnikami planu obchodów wybuchu powstania warszawskiego. Przedstawienie programu na scenie i ustawienie uczestników. Oswajanie z układem sceny i kolejnością wystąpień. Ustawienie do śpiewanych piosenek. Omówienie jak radzić sobie ze stresem i tremą podczas występu.
  8. Omówienie ubioru na występ, układu rekwizytów, omówienie dekoracji i wstępne przygotowanie niektórych elementów dekoracji. Przedstawienie programu.

b) Zostały przygotowane zaproszenia, plakaty, dekoracja sceny, itp.

c) Do programu słowno-muzycznego zostało wykonanych 15 śpiewników z pieśniami patriotycznymi, które pozostaną w Stowarzyszeniu do innych działań poza projektowych.
W programie słowno-muzycznym wystąpiło 16 uczestników projektu oraz około 10 było zaangażowanych w realizację scenografii (zakup materiałów, przygotowanie dekoracji, sceny, kostiumów, rekwizytów, nagłośnienia, oświetlenia, itp.). W działaniu tym brali również udział członkowie nowo założonego klubu, byli żołnierze JW3847.

d) Został przygotowany i przez uczestników projektu w czasie spotkań warsztatowych. uszczegółowiony plan obchodów Jubileuszu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

e) Uroczyste obchody 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
1 sierpnia o godz. 17.00 najpierw minutą ciszy zostali upamiętnieni Powstańcy Warszawscy, a następnie został zaprezentowany przygotowany przez uczestników program słowno-muzyczny.
Działania te zostały przeprowadzone w świetlicy wiejskiej.
Dla osób mniej rozumiejących język polski zostało wykonanych po 10 przetłumaczonych na język litewski i niemiecki scenariuszy z tekstem i pieśniami programu słowno-muzycznego.

f) W uroczystości wzięła udział zaproszona lokalna społeczność, władze samorządowe, polscy partnerzy Stowarzyszenia, przedstawiciele organizacji polonijnych i współpracujący z naszym Stowarzyszeniem Polacy mieszkający w innych krajach Europy oraz partnerskie organizacje z Litwy „Vilties Tiltas” („Most Przyjaźni”)  i z Niemiec „Frauen helfen Frauen” („Kobiety pomagają Kobietom”).

Zaproszenie partnerów z zagranicy i zaplanowane w projekcie wspólne działania miały na celu wzajemne poznawanie i wymianę doświadczeń dla dobra naszych krajów.
Zaproszenie organizacji polonijnych i partnerskich z innych krajów jest kontynuacją rozpoczętych w 2006 roku wspólnych działań skierowanych na integrację i zrozumienie, by wzajemnie poznając sąsiadujące ze sobą społeczeństwa i nie zapominając o trudnej przeszłości nasze sąsiadujące ze sobą narody żyły w przyjaźni i wspólnie budowały przyszłą Europę.

W czasie wspólnych spotkań zawsze jest czas na organizację takiego działania jak „Dzień Polski”, Dzień Litwy” czy „Dzień Niemiec”, który pozwala wszystkim uczestnikom i lokalnym społecznościom poznawać i uczestniczyć w obyczajach i zwyczajach panujących w krajach partnerskich organizacji. Na potrzeby tej wizyty zostały zakupione zaplanowane przez uczestników spotkań niezbędne materiały i produkty odnoszące się do treści i symboli narodowych. W tym roku, w ramach realizacji projektu były to też materiały i produkty żywnościowe (słodkości lokalnych przedsiębiorców) symbolizujące polskie potrawy i wyroby. Prezentacja „Dnia Polski” była okazją dla uczestników, aby przedstawić poprzez kulinarną degustację polskich potraw i wyrobów rodzime tradycje i zwyczaje.

Na zakończenie wizyty partnerów w sali konferencyjnej „Perły Warmii” odbyło się 1 spotkanie podsumowujące wspólne działania. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy projektu, zaproszeni goście oraz lokalna społeczność zainteresowana kontynuowaniem prowadzonej przez Stowarzyszenie działalności. Ogółem około 80 osób. Dla uczestników został zabezpieczony poczęstunek.
Jednym z celów tego działania było podsumowanie i przedstawienie uczestnikom projektu, lokalnej społeczności i zaproszonym gościom 20-letniej działalności Stowarzyszenia na rzecz rozwoju i samoorganizacji społecznej.

Poprzez prezentację multimedialną „20 lat działań Stowarzyszenia” przedstawiliśmy działalność Stowarzyszenia prowadzoną w partnerstwie z organizacjami z innych krajów. Spotkanie było również okazją do wypracowania kolejnych kierunków działania.

Rok 2004 to nie tylko rok w którym powstało Stowarzyszenie, ale to również rok wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, co miało również bardzo duże znaczenie na rozpoczęcie przez Stowarzyszenie w 2006 roku działalności międzynarodowej z organizacjami z innych krajów w kierunku integracji i zrozumienia, by nie zapominając o trudnej przeszłości nasze sąsiadujące ze sobą narody żyły w przyjaźni i wspólnie budowały przyszłą Europę. Dotychczas braliśmy udział w 32 spotkaniach, które odbywały się w Polsce, na Litwie, w Niemczech, w Holandii i w Grecji.
Prowadziliśmy też współpracę międzynarodową młodzieży z Polski, Niemiec i Litwy. Wspólnie realizujemy projekty na rzecz naszych społeczności. Prowadzimy również działania poza projektowe, które owocują nowymi partnerstwami.
Od 2006 roku działania Stowarzyszenia mają ścisły związek z prowadzoną działalnością międzynarodową, co w trakcie spotkania na przełomie lipca i sierpnia, w okresie obchodów 80 rocznicy Powstania Warszawskiego zostało przedstawione.

W spotkaniu wzięło udział 19+4 gości z zagranicy i około 20 z kraju, z innych regionów Polski. Zagraniczni uczestnicy projektu wypełnili przygotowaną ankietę ewaluacyjną skierowaną na określenie stopnia osiągnięcia zaplanowanych celów i ich oceny udziału w prowadzonych w projekcie działaniach oraz określenia planów do realizacji w dalszej działalności.

Do udziału w wizycie partnerskiej zaprosiliśmy z innych krajów około 20 osób. Było 19+4.
W naszej ocenie, podsumowując działania wraz z uczestnikami z innych krajów wciąż na nowo otwiera się droga do dalszych wspólnych działań, z korzyścią dla naszych lokalnych społeczności.