Spotkania 2024

1 sierpnia o godz. 17.00 najpierw minutą ciszy zostali upamiętnieni Powstańcy Warszawscy, a następnie został zaprezentowany przygotowany przez uczestników program słowno-muzyczny.
Działania te zostały przeprowadzone w świetlicy wiejskiej.

Prezentacja TV dla publicznosci

Dla osób mniej rozumiejących język polski zostało wykonanych po 10 przetłumaczonych na język litewski i niemiecki scenariuszy z tekstem i pieśniami programu słowno-muzycznego.

LT                      D       

W uroczystości wzięła udział zaproszona lokalna społeczność, władze samorządowe, polscy partnerzy Stowarzyszenia, przedstawiciele organizacji polonijnych i współpracujący z naszym Stowarzyszeniem Polacy mieszkający w innych krajach Europy oraz partnerskie organizacje z Litwy „Vilties Tiltas” („Most Przyjaźni”)  i z Niemiec „Frauen helfen Frauen” („Kobiety pomagają Kobietom”). Zaproszenie partnerów z zagranicy i zaplanowane w projekcie wspólne działania miały na celu wzajemne poznawanie i wymianę doświadczeń dla dobra naszych krajów.

Zaproszenie organizacji polonijnych i partnerskich z innych krajów jest kontynuacją rozpoczętych w 2006 roku wspólnych działań skierowanych na integrację i zrozumienie, by wzajemnie poznając sąsiadujące ze sobą społeczeństwa i nie zapominając o trudnej przeszłości nasze sąsiadujące ze sobą narody żyły w przyjaźni i wspólnie budowały przyszłą Europę.

W czasie wspólnych spotkań zawsze jest czas na organizację takiego działania jak „Dzień Polski”, Dzień Litwy” czy „Dzień Niemiec”, który pozwala wszystkim uczestnikom i lokalnym społecznościom poznawać i uczestniczyć w obyczajach i zwyczajach panujących w krajach partnerskich organizacji. Na potrzeby tej wizyty zostały zakupione zaplanowane przez uczestników spotkań niezbędne materiały i produkty odnoszące się do treści i symboli narodowych. W tym roku, w ramach realizacji projektu były to też materiały i produkty żywnościowe (słodkości lokalnych przedsiębiorców) symbolizujące polskie potrawy i wyroby. Prezentacja „Dnia Polski” była okazją dla uczestników, aby przedstawić poprzez kulinarną degustację polskich potraw i wyrobów rodzime tradycje i zwyczaje.