Przedsięwzięcie realizowane było jako jeden z punktów w ramach projektu „Pamięć drogą do przyszłości” dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. 

Projekt ten został opracowany przez Pana st.chor. sztab. rez. Ryszarda PRZYTUŁĘ wolontariusza Stowarzyszenia „Łańcuch Wzajemności” z okazji obchodów 20 lecia Stowarzyszenia. Wyżej wymieniony jest zarazem członkiem „Klubu byłych żołnierzy, pracowników i sympatyków JW 3847”.     

Wyjazd odbył się pod przewodnictwem Prezesa „Klubu JW 3847” płk dypl. rez. Marka GRZMIĄCZKI.    Program pobytu został opracowany przez Pana Krzysztofa MARUSIŃSKIEGO  Prezesa Mazurskiego Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej (MSAL) przy współudziale byłych wojskowych z Orzysza. 

Pobyt w Orzyszu zapoczątkowało spotkanie w Ratuszu z Burmistrzem Zbigniewem WŁODKOWSKIM, który w bardzo interesujący sposób przedstawił nam historię Orzysza, bieżące inwestycje, zalety turystyczne, udział wojska w życiu miasta. 
W trakcie spotkania każdy z nas otrzymał od Burmistrza drobny upominek, wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia. 
Na zakończenie spotkania Burmistrz dokonał wpisu pamiątkowego do naszej „Kroniki”. 
Następnie zwiedziliśmy bibliotekę i Centrum Młodzieżowe, które znajdują się w Ratuszu.  
Po obiedzie i krótkim odpoczynku w siedzibie Mazurskiego Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej odbył się „Wieczór historii wojskowych” połączony z kolacją. 
W trakcie spotkania: 
- zapoznaliśmy się z historią Orzysza, 
- zaprezentowano nam wypiek chleba w warunkach zagrożenia, w przypadku np. klęsk żywiołowych i braku możliwości wypieku w normalnych warunkach. 
- następnie wieczór upłynął na wspólnych rozmowach, poczęstunku, śpiewie pieśni patriotycznych, wojskowych i biesiadnych, wymianie doświadczeń z członkami MSAL i Koła Żołnierzy WP.  

W trakcie spotkania Prezes Mazurskiego Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej (MSAL) Krzysztof MARUSIŃSKI oraz Prezes Koła Żołnierzy WP Zbigniew DYK dokonali wpisu pamiątkowego do naszej „Kroniki”.
Nie obyło się też od bardzo miłych i zaskakujących spotkań. Jeden z naszych kolegów spotkał się po 50 latach z kolegą z którym razem uczęszczali do Szkoły Chorążych w Jeleniej Górze. 

W trakcie wystąpienia jednego z członków Koła Żołnierzy WP z Orzysza dopiero wtedy kiedy przedstawił się, rozpoznaliśmy w nim byłego dowódcę garnizonu w Lidzbarku Warmińskim płk. dypl. rez. Sylwestra GISZCZAKA. Służbę w Lidzbarku Warmińskim pełnił w latach 90-tych ubiegłego wieku. Upływający czas robi swoje, a minęło prawie 30 lat. 

Po zakończeniu spotkania udaliśmy się na nocleg w hotelu Kormoran.  

W dniu 18.07.2024r. po śniadaniu wspólnie z członkami MSAL i Koła Żołnierzy WP wyjazd autokarem do Cierzpięt, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów i znicza oraz odśpiewanie pieśni Konfederatów Barskich ze słowami Juliusza Słowackiego na cmentarzu wojskowym, odsłoniętym 2 września 1915r.   
W ostatnich latach cmentarz został zrekonstruowany i odnowiony zgodnie z zasadami cmentarnictwa I wojny światowej przy udziale Urzędu  Miejskiego w Orzyszu, co dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 
Następnie zwiedziliśmy: 
- Muzeum w Ogródku poświęcone Michałowi KAJCE, mazurskiemu poecie ludowemu, artyście, działaczowi mazurskiemu, działaczowi na rzecz polskości Mazur; 
- Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej: wystawy sprzętu, ekwipunku i wyposażenia wojskowego oraz zbiorów ilustrujących historię Orzysza i regionu; 
- oraz miasto: Lokalna Grupa Działania „Mazurskie Morze”, budowa tężni solankowej, plaża miejska nad jeziorem Orzysz;
- wyjazd nad jezioro Śniardwy z dwiema przewodniczkami (Panie z MSAL) 
– obejrzenie jeziora z wieży widokowej, plaża i bar na plaży, dla niektórych krótka kąpiel. 

Wieczorem wróciliśmy do Lidzbarka Warmińskiego. 

Wyjazd do Orzysza dostarczył nam wiele przyjemnych i niezapomnianych wrażeń. Nawiązaliśmy nowe znajomości, poznaliśmy Orzysz i jego okolice. 
Dwudniowy pobyt w Orzyszu pozwolił nam na dalszą integrację członków naszego „Klubu JW 3847” i miejmy nadzieję na wzrost aktywności i zainteresowania ze strony sympatyków i byłych pracowników w celu wspierania naszej działalności.  

Projekt „Pamięć drogą do przyszłości” opracowany przez Pana st. chor. sztab. rez. Ryszarda PRZYTUŁĘ zakłada również 2-dniową rewizytę około 15 osób z Orzysza. Przewidujemy termin realizacji tego przedsięwzięcia w miesiącu wrześniu 2024r. Chcielibyśmy w trakcie tego spotkania zapoznać naszych gości z historią wojskowości Lidzbarka Warmińskiego, zabytkami i zaletami turystycznymi oraz planowanymi inwestycjami w naszym mieście.       

Sekretarz Klubu JW 3847 mjr mgr Ryszard WEŁNA