Pamięć drogą do przyszłości

ZAPROSZENIE do udziału w projekcie.

Kwota dofinansowania – 150000 zł. Całkowita wartość zadania publicznego – 165200 zł.

Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych na spotkanie informacyjno-rekrutacyjne do projektu „Pamięć drogą do przyszłości”, które odbędzie się w dniu 06.05.2024 od godz. 17.00 na terenie „Krekolandii”.

W projekcie oprócz wielu innych działań zaplanowane jest świętowanie 20-lecia Stowarzyszenia „Łańcuch Wzajemności” z udziałem naszych partnerów z Polski, Litwy i Niemiec oraz obchody 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W razie trudności z udziałem w tym spotkaniu proszę o informację telefoniczną o chęci udziału w projekcie, wtedy umówimy się indywidualnie na pierwsze spotkanie.

Koordynator projektu: Ryszard PRZYTUŁA

SPOTKANIE INFORMACYJNE z udziałem członków „Klubu JW 3847” odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatu Lidzbarskiego w dniu 10.04.2024

W spotkaniu uczestniczyło 14 byłych żołnierzy zawodowych:

St. chor. sztab. Ryszard PRZYTUŁA przedstawił projekt „Pamięć drogą do przyszłości” zaprosił byłych żołnierzy, pracowników i sympatyków JW 3847 do wspólnej realizacji projektu połączonego z obchodami 20-lecia Stowarzyszenia „Łańcuch Wzajemności”. Wszyscy zebrani otrzymali broszurę informacyjną o w/w przedsięwzięciu do spokojnego zapoznania  się z projektem i ewentualnego wzięcia w nim  udziału.

 

 

 

W dniu 06.05.2024 odbyło się SPOTKANIE INFORMACYJNO-REKRUTACYJNE z udziałem lokalnej społeczności:

Stowarzyszenie „Łańcuch Wzajemności” od marca realizuje projekt dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Zaplanowane w projekcie działania patriotyczne, historyczne i integracyjne (spotkania, prelekcje, szkolenia, warsztaty, wyjazdy, powstanie „Klubu JW. 3847” i wspólne świętowanie 20-lecia działalności Stowarzyszenia oraz obchody 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mają na celu wzmocnienie aktywności społecznej i wzajemnego zaufania w kierunku rozwoju samoorganizacji, integracji, solidarności i pamięci, którą już J. Piłsudski, jeden z wielkich twórców niepodległej Rzeczypospolitej określił słowami: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Edukacja historyczna i promocja postaw patriotycznych jako wzór dla młodych pokoleń w sensie ogólnokrajowym wymaga wsparcia lokalnymi inicjatywami i działaniami w tym kierunku, dlatego nadrzędną potrzebą realizowanego projektu są obchody 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i upamiętnienia w lokalnej społeczności i przy jej udziale, walk z 1944 roku.

Na przełomie 20-letniej działalności Stowarzyszenia wiele zmieniło się na lepsze. Jest coraz więcej inicjatyw społecznych w które w coraz większym stopniu włącza się lokalna społeczność, dlatego jednym z integralnych elementów projektu jest również powstanie i rozwój w Stowarzyszeniu „Klubu byłych żołnierzy, pracowników i sympatyków JW 3847”, który skupia byłych żołnierzy i pracowników nie istniejącej już jednostki wojskowej, która od 1961 roku była kuźnią kadr Wojsk Obrony Powietrznej Kraju i miała bardzo duże znaczenie w budowie w lokalnej społeczności patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny.

Do projektu przez cały czas jego realizacji (do 15 grudnia) wciąż mogą dołączać nowe osoby zainteresowane współpracą dla wspólnego dobra z powiatu lidzbarskiego i powiatu bartoszyckiego.

Prezentacja do projektu